Skip to content. | Skip to navigation

Sections
Personal tools
You are here: Home Rozwiązania Klasyka ze smartfonem
 

Klasyka ze smartfonem

Po raz pierwszy w historii warszawskiej filharmonii Narodowej melomani mogli oficjalnie korzystać z telefonów komórkowych podczas koncertu. Niespotykaną dotąd możliwość dała im premiera aplikacji mobilnej ON STAGE, która odbyła się 16 listopada br. Oficjalnym partnerem tego wydarzenia była firma Ruckus, natomiast partnerem technologicznym CC Otwarte Systemy Komputerowe.

Filharmonia Narodowa nie jest miejscem, które kojarzy się z możliwością korzystania z telefonu komórkowego podczas wydarzeń muzycznych. Tym razem było zgoła odwrotnie, koncert muzyki klasycznej był okazją do tego, by na ekranie smartfona na żywo oglądać w zbliżeniach to, co dzieje się na scenie. Wszystko dzięki najnowszej technologii mobilnej.

Na potrzeby koncertu i transmisji powstała infrastruktura składająca się z 10 punktów dostępowych (AP), zapory firewall nowej generacji i systemu monitorowania ruchu sieciowego. Premiera aplikacji wymagała także ułożenia ok. 600 m kabla Ethernet oraz zapewnienie transmisji na poziomie 10 GbE do serwera wideo. Firma CC Otwarte Systemy Komputerowe dostarczyła i skonfigurowała infrastrukturę Wi-Fi produkcji Ruckus, obsługującą strumienie transmisji wideo.
Podczas koncertu aktywnych było ponad 200 urządzeń mobilnych, a mimo to transmisja musiała odbywać się bez opóźnień i zakłóceń, tak aby słuchacze mieli zapewnioną synchronizację dźwięku i obrazu. To wyzwanie technologiczne ud ało się zrealizować z jednej strony dzięki specyficznej aplikacji ON STAGE, z drugiej zaś – dzięki wydajnej sieci Wi-Fi, która była w stanie obsłużyć dużą liczbę użytkowników na relatywnie małej przestrzeni. „Eksperyment” zakończył się pełnym sukcesem – transmisja przebiegała bez zakłóceń, o czym użytkownicy mogli informować przez wbudowany w aplikację czat. Sam koncert zakończył się przy tym owacją na stojąco.
Do budowy systemu wykorzystana została przede wszystkim technologia sieciowa Ruckus: punkty dostępowe R710 i R510 oraz przełącznik ICX. Rolę firewalla pełnił system PaloAlto Networks PA-3020, a monitorowaniem ruchu zajęło się oprogramowanie Flowmon.


Cookie info

Close