7 powodów, dla których powinieneś ubiegać się o certyfikację CISSP

2020-10-22

CISSP (Certified Information Systems Security Professional) jest jednym z najbardziej cenionych na świecie certyfikatów w obszarze technologii informatycznych i bezpieczeństwa informacji. To niezależne i obiektywne potwierdzenie wiedzy z wszystkich dziedzin bezpieczeństwa organizacji. W czerwcu 2004 roku certyfikat CISSP był pierwszym spełniającym standardy ISO 17024:2003 oraz akredytowanym przez ANSI (American National Standard Institute).

O nieprzemijającej atrakcyjności CISSP świadczą liczby. Wg danych z lipca 2020 na świecie jest obecnie 141 607 posiadaczy certyfikatu CISSP, w Polsce ta liczba wynosi 620. [1]

Zapotrzebowanie na profesjonalistów posiadających certyfikat CISSP jest wysokie, a liczne badania pracownicze pokazują, że znacznie przewyższa liczbę profesjonalistów posiadających ten certyfikat.

Dlaczego należy rozważyć pozyskanie certyfikatu CISSP?

Oto siedem powodów, dla których CISSP może być właściwym certyfikatem dla Ciebie.

1. Zmaksymalizujesz swój potencjał zawodowy.

Popyt na pracowników wykwalifikowanych w zakresie CISSP jest znacznie większy niż rzeczywista liczba posiadaczy certyfikatów CISSP. Badanie (ISC)² Cybersecurity Workforce Study[2] wskazuje na globalny niedobór siły eksperckiej w cyberprzestrzeni wynoszący ponad 2,9 miliona mężczyzn i kobiet. Nie ma lepszego czasu na przyspieszenie rozwoju kariery dzięki CISSP.

2. Zmaksymalizujesz swój potencjał zarobkowy.

(ISC)² Certified Information Systems Security Professional (CISSP) jest obecnie szóstym najlepiej płatnym certyfikatem IT, zgodnie z niedawno opublikowanymi badaniami.[3] Eksperci cyberbezpieczeństwa z certyfikatem CISSP zarabiają średnio więcej od pracujących na podobnych stanowiskach osób bez certyfikacji. Odzwierciedla to szereg aspektów, które są kluczowe dla CISSP, w tym szeroką wiedzę na temat cyberprzestrzeni, praktyczne doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa IT zdobyte przez co najmniej pięć lat zatrudnienia w branży oraz zobowiązanie do przestrzegania kodeksu etycznego. Pracodawcy doceniają i szanują certyfikat CISSP, co przekłada się na wyższe wynagrodzenia.

3. Wyróżnisz się wśród swoich koleżanek i kolegów.

Nie ma co ukrywać. Proces zdobywania certyfikatu CISSP jest żmudny i trudny do osiągnięcia. Zdobycie CISSP jest godnym szacunku osiągnięciem i pokazuje branży i Twoim koleżankom oraz kolegom, że jesteś profesjonalistką/profesjonalistą z dużym doświadczeniem, zapewniającym skuteczne przywództwo i kierowanie bezpieczeństwem cybernetycznym w organizacji, dla której pracujesz. 2017 Cybersecurity Trends Spotlight Report [4] wykazał, że CISSP jest najbardziej cenionym tytułem wśród pracodawców.

4.  Zrozumiesz wszystkie aspekty związane z bezpieczeństwem cybernetycznym.

Rozumienie bezpieczeństwa jako całości to jedna z kluczowych wartości, którą pozyskasz dzięki szkoleniu CISSP. Osoby zajmujące się bezpieczeństwem są zwykle ekspertami w jednej dziedzinie. Wiedza CISSP na ogólnym poziomie obejmuje wszystkie obszary – od aspektów prawnych, przez szacowanie ryzyka do bezpieczeństwa aplikacji i baz danych. CISSP gwarantuje, że certyfikowany specjalista rozumie wszystkie aspekty bezpieczeństwa informacji. Przede wszystkim to, w jaki sposób aspekty te będą oddziaływać na cały ekosystem organizacyjny.

5. Będziesz miał za sobą lata udokumentowanych praktycznych doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

Jednym słowem permanentny rozwój zawodowy. W ramach oceny CISSP należy posiadać praktyczne doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. W rzeczywistości należy wykazać się równoważnością minimum pięciu lat pracy w pełnym wymiarze pracy. Ponadto, wymagane jest potwierdzenie innego posiadacza certyfikatu (ISC)², który poświadczy Twoje doświadczenie i… dobry charakter. Wreszcie, posiadacze certyfikacji CISSP muszą ukończyć program ustawicznego kształcenia zawodowego składający się ze 120 punktów w okresie trzech lat, aby utrzymać certyfikację.

6. Wyróżnisz się jako najlepsza/najlepszy z najlepszych.

Posiadanie CISSP jest cenne, ponieważ sama certyfikacja jest wynikiem wielu lat rozwoju i doświadczeń zawodowych. CISSP był pierwszym certyfikatem bezpieczeństwa informacji, który spełnił surowe normy ANSI/ISO/IEC 17024. CISSP spełnia również wymagania Amerykańskiego Departamentu Obrony (DoD) 8570 IAM Level II/III, IAT Level III oraz IASAE Level I/II. Posiadanie certyfikatu CISSP jest również warunkiem wstępnym programu Australian Government Information Security Registered Assessors Program (IRAP).

Certyfikacja (ISC)² Certified Information Systems Security Professional #CISSP) została w Wielkiej Brytanii formalnie uznana przez agencję rządową UK NARIC za porównywalną ze standardem nauczania studiów magisterskich i podyplomowych - z poziomem "RQF Level 7 – Master’s Degree, Postgraduate Certificate and Diploma, PGCE".

NARIC dokonała tego z użyciem formalnych wymagań Regulated Qualifications Framework (RQF), które poddają szczegółowej ocenie system kwalifikacji kandydatów oraz umiejętności oceniane podczas egzaminu. W specjalnym komunikacie (ISC)² wyjaśnia, jak należy to rozumieć. CISSP jest uważane za osiągnięcie edukacyjne, które jest na takim samym poziomie, jaki jest wymagany do uzyskania stopnia magistra, ale nie jest z nim jednoznaczne.

7. Zostaniesz członkiem największego obecnie na świecie stowarzyszenia profesjonalistów w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego.

Uzyskanie certyfikatu CISSP daje dodatkową korzyść w postaci członkostwa w (ISC)², największej na świecie organizacji non-profit zrzeszającej profesjonalistów w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego. (ISC)² oferuje swoim członkom kursy rozwoju zawodowego poprzez Professional Development Institute (PDI), kontynuację edukacji zawodowej poprzez wydarzenia branżowe takie jak Secure Summits odbywające się na całym świecie, techniczne seminaria internetowe omawiające obszary rozwoju trendów w bezpieczeństwie cybernetycznym oraz korzyści takie jak Member Perks, (ISC)² Community oraz dwumiesięcznik InfoSecurity Professional.

CLICO jest w Polsce jedynym ośrodkiem oferującym autoryzowane szkolenia CISSP i uzyskało pożądaną akredytację (ISC)2. Akredytacja (ISC)2 oznacza dla uczestników zajęć uzyskanie materiałów dostępnych tylko w trakcie autoryzowanego szkolenia (ISC)2 oraz gwarancję wysokiej jakości edukacji.

 Źródła:

  1. https://www.isc2.org/About/Member-Counts
  2. https://www.isc2.org/-/media/ISC2/Research/2019-Cybersecurity-Workforce-Study/ISC2-Cybersecurity-Workforce-Study-2019.ashx?la=en&hash=1827084508A24DD75C60655E243EAC59ECDD4482
  3. https://blog.isc2.org/isc2_blog/2020/02/cissp-ranks-sixth-in-salary-earning-potential.html
  4. https://go.alertlogic.com/UK_CyberSecurityTrends_LI.html

Serdecznie zapraszamy na szkolenie CISSP! Najbliższe: 30.11-04.12.2020