2021 rokiem jubileuszu 30-lecia CLICO

2021-02-19

CLICO – największy, ze 100% kapitałem polskim, specjalizowany dystrybutor z wartością dodaną - kończy w tym roku 30 lat.

30 lat CLICO

CLICO działa na rynku zaawansowanych technologii od 1991 roku, skutecznie wprowadzając i promując w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej innowacyjne rozwiązania liderów rynku światowego. Od samego początku firma postawiła przed sobą jasną strategię realizowaną w ramach dystrybucji z wartością dodaną (VAD), rozumianą w sposób daleko wykraczający poza powszechną interpretację tego pojęcia. Korzystając z 30 lat doświadczenia edukuje rynek oferując poza najlepszymi produktami czołowych producentów na świecie kompleksowy zestaw usług doradczych, edukacyjnych oraz audytowych, czym wspiera wszelkiego typu organizacje w procesie doskonalenia cyberbezpieczeństwa w obszarach IT, OT i IoT.

CLICO od początku swojego istnienia miało ambicje dostarczania trudnych i unikalnych rozwiązań koncentrując się na trzech obszarach: bezpieczeństwie, sieciach i zarządzaniu. Tę strategię konsekwentnie realizuje do dnia dzisiejszego stawiając na najwyższej jakości produkty i najwyższe kompetencje. Jako autoryzowany ośrodek oferuje wysoko cenione wsparcie techniczne, a także autoryzowane oraz własne szkolenia, obejmujące nie tylko technologie i produkty znajdujące się w portfelu dystrybucyjnym, ale także zagadnienia ogólne. Oprócz czterech biur polskich w Krakowie, Warszawie, Katowicach i Rzeszowie, CLICO posiada aktualnie również oddziały lokalne w Rumunii, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, Słowenii, Serbii oraz na Węgrzech. Od lat firma ma również reprezentację w krajach bałtyckich.

"Kiedy prawie 30 lat temu zakładaliśmy CLICO byliśmy po prostu entuzjastami technologii komputerowych, entuzjastami co dopiero przebytych wielkich zmian ustrojowo-społecznych i co tu dużo mówić – byliśmy kompletnymi amatorami biznesu. Firma została założona przez trzech kolegów ze studiów [Janusz Jarosz, Roman Piekutowski, Tomasz Ryś], którzy mieli doświadczenia w pracy naukowej, w pracy z międzynarodowymi podmiotami oraz także niewielkie doświadczenia w tzw. branży prywatnej, w tym branży IT. Jeżeli do tego dodamy, że firma powstała całkowicie bez kapitału i bez kredytów przy niewielkim wsparciu Fundacji Progress & Business, promującej nowy styl działalności gospodarczej to możemy chyba śmiało określić CLICO jako sukces na miarę milionera zaczynającego, jako pucybut." – wspomina Tomasz Ryś, współwłaściciel i CEO w grupie CLICO.

Od 30 lat CLICO nieustannie stawia sobie za zadanie zapewnienie klientom skutecznej, pełnej ochrony i kompletnego systemu bezpieczeństwa. Aby temu sprostać śledzi światowe trendy, poszukując perspektywicznych rozwiązań i rozszerza swoje portfolio dystrybucyjne o kolejne innowacyjne technologie z obszarów sieci, bezpieczeństwa i zarządzania. W myśl przyjętej strategii już w roku 1995 w ofercie dystrybucyjnej CLICO pojawiły się rozwiązania Check Point Software Technologies, z kolei w 2002 roku  OneSecure (przejęty następnie przez NetScreen, i kolejno przez potężnego producenta Juniper Networks), w 2007 WAF (Web Application Firewall) Imperva, czy też NGFW (Next Generation Firewall) oferowany przez Palo Alto Networks, która to firma w 2008 roku była rozwijającym się i nikomu bliżej nieznanym start-upem.

"Nasz dział usług profesjonalnych skupia kilkunastu inżynierów i trenerów z wieloletnim doświadczeniem oraz najwyższymi stopniami certyfikacji w dziedzinie sieci i bezpieczeństwa IT. Jako zespół regularnie monitorują i śledzą światowe trendy, co finalizowane jest pozyskaniem do naszej oferty dystrybucyjnej nowych kategorii rozwiązań, jak choćby UEBA (User and Entity Behaviour Analytics) Threat Intelligence, Cloud Security, SCADA/OT Security, czy też SOAR (Security Orchestration, Automation And Response) odpowiadających na współczesne wyzwania i potrzeby nie tylko największych firm w Polsce, ale i na świecie" – komentuje Grzegorz Rospond, Dyrektor Sprzedaży w CLICO.

CLICO to także dział szkoleń, w którym realizowanych jest szereg profesjonalnych szkoleń przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców o różnym stopniu zaawansowania. W zespole trenerów CLICO pracuje obecnie około 30 nie tylko trenerów, ale także i ekspertów, praktyków z czego prawie 10 osób w naszych międzynarodowych oddziałach. Wszyscy trenerzy posiadają wysokie kwalifikacje techniczne, potwierdzone certyfikatami inżynierskimi i trenerskimi oraz wieloletnią pracą zawodową w charakterze inżynierów wsparcia technicznego. Gwarantuje to unikalną jakość szkoleń. Posiadamy niemal 20 autoryzacji certyfikowanych ośrodków szkoleniowych (ATC, eng. Authorised Training Center), w tym także niezależnych organizacji takich jak (ISC)² oraz EC-Council.

CLICO specjalizuje się w również w audytach bezpieczeństwa systemów IT oraz systemów sterowania automatyki przemysłowej OT/SCADA. Głównym celem takich usług jest dostarczenie rzetelnej oceny szczelności, niezawodności i wydajności systemów bezpieczeństwa oraz zgodności z wymaganiami prawa i regulacji branżowych. Audyty bezpieczeństwa realizowane są w CLICO przez zespół składający się z certyfikowanych analityków bezpieczeństwa, pen-testerów i inżynierów zabezpieczeń z różnych technologii. Członkowie zespołu audytowego posiadają m.in. następujące certyfikaty: (ISC)² CISSP & Instructor, EC Council CEH & Instructor i EC Council CCISO & Instructor.

"Patrząc na początek mojej kariery zawodowej, w 1996 roku odbywałem w CLICO praktykę studencką, mogę powiedzieć, że mocno zmienił się sposób postrzegania bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo stało się "żywym" procesem każdej organizacji. Proces ten wymaga stałego badania i doskonalenia, w czym zespół inżynierów CLICO aktywnie wspiera klientów i partnerów, dostarczając profesjonalne usługi opieki technicznej, audytowania bezpieczeństwa oraz ostatnio ćwiczenia red team-owe dla zespołów SOC/CSIRT. I cały czas także my doskonalimy nasze umiejętności" – komentuje dr inż. Mariusz Stawowski, Dyrektor Działu Technicznego, wspominając początki pracy w CLICO.

"Nasz jubileusz 30-lecia przypadający na 2021 to czas pełen wyzwań, zwłaszcza w perspektywie cały czas obecnej światowej pandemii Covid-19. Mamy świadomość, że nie bylibyśmy dzisiaj tu, gdzie jesteśmy, gdyby nie nasz Zespół.  Bo siłą napędową każdego biznesu i każdej firmy są ludzie, którzy ją wspólnie budują i pracują na jej rozwój. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to, że spotkaliśmy (i cały czas spotykamy) na swojej drodze fantastyczne, kreatywne, energiczne i oddane osoby. Indywidualistów o różnych charakterach, wyjątkowych kompetencjach, ze świetnymi pomysłami, którymi dzielą się na każdym kroku i które przynoszą niesamowite rezultaty. Ludzi, którzy chcą wspólnie tworzyć CLICO, którzy współtworzą naszą filozofię działania, etykę prowadzenia biznesu i kultywują 30-letnie DNA firmy realizując to każdego dnia." - dodają wspólnie Janusz Jarosz CFO CLICO oraz Tomasz Ryś, CEO CLICO.