"W obronie piękna" - CLICO zaprasza na wystawę fotografii

2023-09-05

Wystawa "W obronie piękna"

                                                                                Author: Anna Senik, 2021, Model: Valentyna Fedorenko, Costume: Eduard Krutko, Olena Didyk, Location: Ethnographic collection “Drevo”

Od dnia wybuchu wojny w Ukrainie powstało wiele inicjatyw rodzinnych, społecznych, artystycznych, czy biznesowych, które jednoczą ludzi na całym świecie – również mieszkańców Polski - wokół idei wsparcia i pomocy ofiarom wojny, uchodźcom oraz ludziom walczących o niepodległość narodu ukraińskiego. Pomimo upływającego czasu, wojna toczy się nadal i podejmowane działania wspierające powinny odpowiadać realnym potrzebom. Podążając za tą ideą powstał pomysł organizacji wystawy „W obronie piękna”, której uroczyste otwarcie nastąpi 09.09.2023 o godzinie 15.00 na terenie Centrum Praskiego Koneser (plac pod tulipanami).

Wystawa jest dedykowana zbiórce funduszy na działalność, którą prowadzi Fundacja w Międzyczasie, działając na pierwszej linii frontu w Ukrainie.

„To trudne czasy i codziennie wspieramy naszych znajomych, przyjaciół, partnerów biznesowych z Ukrainy, a także wszystkich, których dotyka wojna. Pracownikami i częścią CLICO są osoby pochodzące z Ukrainy, jesteśmy również w nieustannym kontakcie z ludźmi, którzy nadal tam mieszkają i walczą. Nasza firma od kilku lat mocno rozwija się na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, współpracując z wieloma osobami i organizacjami również w regionie Ukrainy. W obliczu ważnych spraw nie można zachować obojętności. Dlatego też chciałabym zaprosić wszystkich na wystawę prac artystki i fotografki Anny Senik, która z jednej strony mamy nadzieję pozwoli nam wszystkim docenić sztukę i piękno kultury która cały czas niszczeje, z drugiej wesprzeć w realizacji tych realnych potrzeb” – komentuje Agnieszka Siewiorek, Członek Zarządu w Grupie CLICO.

Kilka słów o artystce:
Anna Senik to fotografka inspirująca się ukraińskim folklorem. Tworzy z myślą o pięknie, które drzemie w tradycji, ludziach i otaczającej nas naturze. Anna współpracuje z kolekcjonerami, muzeami, etnografami oraz regionalnymi rzemieślnikami. Dzięki temu, z wykonywanych przez nią zdjęć bije autentyczność i ludowa magia.

O wystawie słowami artystki:

„W mojej głowie Ukraina to kwitnący raj, a region Połtawy to moja wielka miłość i niewyczerpana inspiracja. Chcąc usłyszeć ludzi z przeszłości - idę do miejsca, gdzie się modlili. Chcąc ich zobaczyć - fotografuję.

Przedstawiane portrety są esencją mojej pracy ostatnich siedmiu lat. Bohaterowie wystawy przeważnie nie są modelami, ale swoją autentycznością i życzliwością potrafią ożywić duszę przeszłości tak bujną, jasną i dumną.

W sesjach zdjęciowych wykorzystuję autentyczne ubrania, przedmioty ludowe oraz biżuterię, które występują lub występowały w różnych regionach Ukrainy. Pozyskuję je, dzięki współpracy z kolekcjonerami, muzeami, etnografami i rzemieślnikami regionalnymi. Wszystkie te elementy oznaczają dla mnie siłę tożsamości i siłę połączenia z korzeniami. To połączenie międzypokoleniowe. Współpraca z ludźmi, którzy zachowują i odtwarzają dziedzictwo kulturowe w warunkach wojennych to zaszczyt i radość.

Zapraszam Cię na wystawę o pięknie, które drzemie w tradycji, kobietach, mężczyznach i otaczającej nas naturze.

O pięknie, które przetrwa wszystkie wojny.”

 

Zapraszamy serdecznie na wystawę!

Agnieszka Siewiorek wraz z całym Zespołem CLICO